INSTALACJA POMPY CIEPŁA
Instalacja pomp ciepła (HP) jest pracochłonnym procesem, który wymaga ścisłego przestrzegania etapów instalacji, a także znajomości wielu cech projektu systemu geotermalnego (właściwości gruntu, cechy kolektorów, poziom wód gruntowych itp.) . Nawet najmniejsze błędy wpłyną negatywnie na wydajność i mogą obniżyć wskaźnik wydajności (COP) systemu grzewczego. Dlatego lepiej powierzyć pracę wykwalifikowanym specjalistom z YU&K WORK.
KOLEJNOŚĆ ETAPÓW INSTALACJI OGRZEWANIA GEOTERMALNEGO.
1. SZCZEGÓŁOWE OBLICZENIE STRAT CIEPŁA BUDYNKU
Przewiduje obliczenie ilości energii cieplnej traconej w danym pomieszczeniu przez określony czas. To jest ustawienie zmienne. Osiąga maksimum w zimnych porach roku. Na poziom strat ciepła wpływają:
• jakość ochrony termicznej ścian i okien budynku;
• aktualne warunki temperaturowe w budynku i na zewnątrz;
• ilość powietrza nawiewanego do pomieszczenia z ulicy (ciąg), wentylacja wymuszona – dużo energii zużywa się na ogrzewanie powietrza.
Na podstawie tych danych określana jest moc pompy ciepła oraz wielkość i ilość grzejników (ogrzewanie podłogowe) dla każdego pomieszczenia.
2. PROJEKTOWANIE UKŁADÓW OBWODU ZEWNĘTRZNEGO (KOLEKTORÓW).
Przy ustalaniu parametrów i doborze kolektora brane są pod uwagę następujące parametry:
• charakterystyka klimatyczna regionu;
• skład gleby;
• poziom wód gruntowych;
• wielkość i kształt terenu;
• obecność zbiornika w pobliżu stanowiska.
Na podstawie tych parametrów określane są konfiguracje głębokości, powierzchni i geokonturu.
Urządzenie pionowego kolektora geotermalnego polega na wywierceniu kilku pionowych odwiertów z późniejszym zanurzeniem w nich sond gruntowych.
3. MONTAŻ POMPY CIEPŁA.
Po zamontowaniu obiegu zewnętrznego i doprowadzeniu rur z kolektora do budynku następuje montaż (orurowanie) samej pompy ciepła i wszystkich urządzeń z nią związanych: zasobnika buforowego, zasobnika, naczynia wzbiorczego, pomp obiegowych, modułów sterujących do kilku obwodów (ocieplona podłoga, grzejniki, basen, zbiornik ciepłej wody itp.).
Obejmuje to również prace związane z wykonaniem kompleksu prac elektrycznych, instalacją czujników temperatury zewnętrznej i pokojowej.
W zależności od osiągniętego porozumienia specjaliści YU&K WORK mogą wykonać pełen zakres prac, w tym montaż i okablowanie całej instalacji grzewczej budynku (montaż grzejników, ogrzewania podłogowego itp.).
Należy pamiętać, że do poprawnej pracy sprzętu niezbędne jest doprowadzenie przewodu zasilającego o odpowiednim przekroju, mocy i stabilności napięciowej. Większość producentów produkuje modele o mocy 15 kW lub większej tylko w wersji 3-fazowej.
4. ETAP ROZRUCHU.
Działania te obejmują:
• podłączenie i regulacja automatyki;
• regulacja zaworów równoważących geokontury;
• instalacja parametrów pracy systemu, programowanie temperaturowych trybów pracy.
CECHY DZIAŁANIA POMPY CIEPŁA.
Praca pompy ciepła jest w pełni zautomatyzowana. Aby rozpocząć, wystarczy nacisnąć przycisk. Zasada działania pompy ciepła jest podobna do zasady działania lodówki. Jedynie zadaniem tego sprzętu jest nie chłodzenie, a ocieplenie pomieszczenia. Żywotność sprężarki sięga 25-30 lat. Żywotność geokonturów wynosi 80-100 lat.
YU&K WORK świadczy swoje usługi od 2019 roku. W tym czasie udało nam się uporządkować wszystkie etapy prac, stworzyć potężne zaplecze materiałowe i techniczne oraz stworzyć zespół wykwalifikowanych pracowników, co pozwala nam wykonywać wszelkiego rodzaju usługi pod klucz.